Nymphenburg

Webová stránka značky: Nymphenburg
 

Porzellan Manufaktur Nymphenburg vyrábí ten nejlepší porcelán již 260 let.

Historie Porzellan Manufaktur Nymphenburg je neoddělitelně spjata s rodinou Wittelsbachů. Za bavorského kurfiřta Maxe III. Josepha byla první manufaktura s hrnčířskými a modelářskými dílnami, malířskými a psacími místnostmi otevřena v „Grüne Schlössl“ v Neudecku 11. listopadu 1747. V roce 1761 se keramika přestěhovala do speciálně postavené budovy Nördliches Schlossrondell v letním sídle rodiny Wittelsbachů v Nymphenburgu, který dokončil složitou strukturu paláce.

Porzellan Manufaktur Nymphenburg zaměstnával od začátku specialisty s cílem pokroku ve výrobě. Josephu Jakobovi Ringlerovi, který již pracoval v továrnách ve Vídni, Höchstu a Štrasburku, se podařilo zavést komplikovanou výrobu porcelánu jen několik let po založení společnosti. 

Brzy po svém založení začala Porzellan Manufaktur Nymphenburg úspěšně spolupracovat se slavnými umělci - spolupráce trvá dodnes. Například společnost dosáhla světové proslulosti s Franzem Antonem Bustellim z Ticina, který jako mistr modelu převzal umělecké vedení ve společnosti od roku 1754. 
V 19. století a na počátku 20. století to byli lidé jako Friedrich von Gärtner,  Adelbert Niemeyer, Josef Wackerle a Wolfgang von Wersin, kteří pokračovali v prosazování proslulé manufaktury. Od roku 1888 byla společnost Porzellan Manufaktur Nymphenburg spravována rodinou Bäuml, dokud nebyla v roce 1975 převedena do Wittelsbacher Ausgleichfonds (vyrovnávací fond). Od roku 1996 je Porzellan Manufaktur Nymphenburg pod patronátem HRH vévody Franze z Bavorska. V říjnu 2011 bavorský princ Luitpold převzal Porzellan Manufaktur Nymphenburg od kompenzačního fondu Wittelsbach.

V duchu počátků společnosti dnes mezinárodně uznávaní designéři a umělci formují její profil: Barnaby Barford, Konstantin Grcic, Hella Jongerius, Reed Kram, Clemens Weisshaar, Gustavo Lins, Ted Muehling, Khashayar Naimanan a další.

Jako jeden z posledních vyrábí Porzellan Manufaktur Nymphenburg každou jednotlivou položku ručně. 

Od svého založení před 260 lety společnost Porzellan Manufaktur Nymphenburg počítá mezi své zákazníky mezinárodní vysokou aristokracii, ambasády, kostely a paláce v Německu a dalších zemích. Její výrobky získaly řadu cen a lze je obdivovat v předních světových muzeích designu, např. MoMA a Národní muzeum designu Cooper Hewitt v New Yorku, Stedelijk Museum Amsterdam, Fondation Nationale v Paříži, Kunsthistorisches Museum Wien a Neue Sammlung v Pinakothek der Moderne v Mnichově.

https://www.nymphenburg.com/en/manufactory/history

 

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem