Hloušek Rudolf

Webová stránka značky: Hloušek Rudolf
 

Firma Rudolf Hloušek

Rudolf Hloušek (1909-1992) roku 1930 v Železném Brodě založil firmu na umělecké zpracování skla. Jeho specialitou byly reliéfní figurální dekory, sklo pro něj brousilo až 40 dělníků, využíval též pískování (například návrhy absolventa jablonecké školy B. Neužila) a rytí (začínal u něj fenomenální rytec Jindřich Tockstein). Pro Hlouška, absolventa železnobrodské Státní odborné školy pro průmysl sklářský (1924 – 1927), navrhoval její ředitel Alois Metelák nebo pedagog Zdeněk Juna. Za umělecké broušené sklo, které rafinerie představila na Světové výstavě v Bruselu roku 1935, obdržela Grand Prix.

Dosud nejstarší identifikovaný Hlouškův vzorník, kde vedle broušeného skla nechybí ani umělecká krystalerie, pochází z období kolem roku 1938. Pozoruhodná je zde například variace na plastiku Akt Eny Rottenbergové z kolekce Ingrid, která byla vystavena na Světové výstavě v Paříži roku 1937, nebo variace popelníků z kolekce Heinricha Hoffmanna (např. „exotizující“ návrhy Alexandra Pfohla). Firma ale od počátku disponovala i skutečně vlastními a originálními vzory, když uměleckou krystalerii pro Hlouška navrhovali Božetěch Medek (váza Čtyři roční období), Oldřich Žák, S. Honsejk a podle Antonína Langhamera dokonce i František Pazourek, jenž dříve pracoval pro Hoffmanna i Schlevogta.

Firma Rudolf Hloušek se výrobě umělecké krystalerie věnovala až do roku 1948, kdy byla znárodněna. Její majetková podstata se stala součástí národního podniku Železnobrodské sklo. Sklářské formy na lisované sklo ale získal n. p. Jablonecké sklárny. PZO Skloexport je v nabídce zařadil do „rozšířené“ kolekce Ingrid, což dodnes mate mnohé prodejce i sběratele tohoto typu skla. K tomu jen přispívá v období socialismu běžné využívání barevných opakních sklovin jade (zelená) a lapis (modrá) i pro Hlouškovy (i Halamovy) vzory, které není před rokem 1945 doloženo.

Hloušek Rudolf (1909 - 1992)

Po absolvování sklářské školy v Železném Brodě a krátké praxi založil r. 1930 jako jeden z prvních závod na umělecké zpracování skla broušením, pískováním, leptáním a rytím. Firma proslula vysokou kvalitou výrobků. Specialitou byly objekty s reliéfními figurálními motivy. Mimo to závod nabízel i figurální lisované sklo. Díky organizačním schopnostem a odborné kvalifikaci se Rudolf Hloušek stal předsedou okresní sklářské organizace.

Žádné produkty od výrobce Hloušek Rudolf nebyly nalezeny....