dekorativní talíř Birger Kaipiainen (Finsko, 1915-1988)

Neohodnoceno
 
  • 1 z 4
 
Dostupnost Momentálně nedostupné
75 000 Kč
Kód produktu 1575
Značka Kaipiainen Birger (1915-1988)
Webová stránka značky en-m-wikipedia-org.transl...
Kategorie Porcelán, keramika
Záruka 1 rok
 

dekorativní talíř, kamenina - Birger Kaipiainen
průměr 36,5 cm
Birger Kaipiainen (Finsko, 1915-1988)
signováno Kaipiainen Arabia
vícebarevné ovoce

Birger Kaipiainen (1915-1988) začal svou kariéru na katedře umění Arabia v roce 1937 a rychle si našel vlastní cestu k umění. Válka a několik ztrát v osobním životě vrhají temný stín na začátek jeho umělecké kariéry, což se v jeho raných dílech projevovalo jako smutek a touha. Dominují jim éterické, pohádkové postavy ztvárněné v pastelových tónech, s odkazy na ranou italskou renesanci a touhu po krásnějším světě.

V 50. letech zavedl Kaipiainen do své tvorby trojrozměrnost a grafickou stylizaci. Barevné schéma také postupně ztmavlo a zintenzivnilo. Kaipiainen strávil léta 1954–1958 ve Švédsku jako ateliérový umělec v porcelánce Rörstrand. Za tu dobu se umělec mohl realizovat a jeho tvorba se postupně inspirovala surrealismem. Opakovaným tématem v průběhu desetiletí byly kulaté a štíhlé ženské postavy, které se buď vynořily ze stolu nebo z povrchu zdi nebo stály nepřipoutané jako totemické postavy.

Po návratu ze Švédska byl Kaipiainen již známým umělcem doma ve Finsku i v zahraničí. Uznání mu umožnilo více svobody a dostal více prostoru k vyjádření sebe a svých myšlenek v oddělení umění Arabia. Během této doby se vedle zaměření na tvar stal ústředním aspektem Kaipianenových uměleckých děl povrch objektu. V 60. letech 20. století zavedl Kaipiainen do svého umění keramické korálky navlečené na železném drátu, který byl připevněn k povrchům vyrobeným z desek. To bylo v té době považováno za ohromující. Zároveň se lidské postavy staly méně výraznými motivy v jeho umění a jeho práce se stala ještě větší a zdobnější.